ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΩΝ ΔΡΑΣΕΩΝ ΤΟΥ ΕΚΠΑ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΩΝ ΕΟΡΤΑΣΜΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΤΕΙΟ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ ΤΟΥ 1821 ΤΟ 2021

Friday 08 Ιανουαρίου 2021
Παρουσίαση των δράσεων του ΕΚΠΑ στο πλαίσιο των εορτασμών για την επέτειο της Επανάστασης του 1821 το 2021

Ο Πρύτανης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Καθηγητής Μελέτιος-Αθανάσιος Κ. Δημόπουλος και τα μέλη της Επιτροπής εορτασμού διακοσίων χρόνων από την Επανάσταση του 1821 σας προσκαλούν σε συνέντευξη Τύπου που θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 8 Ιανουαρίου 2021, στις 12.00 μ., διαδικτυακά (μέσω WEBEX), για την παρουσίαση των δράσεων/εκδηλώσεων με τις οποίες το Πανεπιστήμιο Αθηνών θα συμμετάσχει στον  εορτασμό της Επετείου.Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών προετοίμασε την συμβολή του στους εορτασμούς με σκοπό την ανάδειξη της σημασίας της Επανάστασης ως ελληνικό και διεθνές γεγονός. Η απόφαση αυτή δεν συνδέεται μόνο με τη δεσπόζουσα θέση του Πανεπιστημίου μας στον πνευματικό και πολιτιστικό χάρτη της χώρας. Συνδέεται και με την συνολική ιστορία του Ιδρύματος και την προσφορά του.

Μέσα από συνέδρια, εκδηλώσεις, εκθέσεις, καλλιτεχνικά δρώμενα, το αρχαιότερο πανεπιστήμιο της χώρας θέλει να τιμήσει την Επανάσταση του 1821 και παράλληλα να συμβάλει στον αναστοχασμό και στη διεύρυνση του διαλόγου για την πορεία του ελληνικού κράτους από τις αρχές του 19ου αιώνα σε εκείνες του 21ου.

Για τη συμμετοχή σας συνδεθείτε στον ακόλουθο σύνδεσμο:

Για το δελτίο τύπου εδώ

Στιγμιότυπο από την παρουσίαση των δράσεων  8 Ιανουαρίου 2021 εδώ