ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΚΠΕ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ "ΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ & ΦΥΣΙΚΕΣ (;) ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ: ΠΛΗΜΜΥΡΕΣ & ΔΑΣΙΚΕΣ ΠΥΡΚΑΓΙΕΣ"

Thursday 15 Απριλίου 2021 ON-LINE
Σεμινάριο ΚΠΕ Αργυρούπολης "Κλιματική Αλλαγή & Φυσικές (;) Καταστροφές: Πλημμύρες & Δασικές Πυρκαγιές"

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Αργυρούπολης σε συνεργασία με τα Προγράμματα Μεταπτυχιακών Σπουδών "Στρατηγικές Διαχείρισης Περιβάλλοντος, Καταστροφών και Κρίσεων" του Τμήματος Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος και "Οικολογία και Διαχείριση Βιοποικιλότητας" του Τμήματος Βιολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών διοργανώνουν την Πέμπτη 15 Απριλίου 2021 εξ αποστάσεως Επιμορφωτικό Σεμινάριο με θέμα "Κλιματική Αλλαγή & Φυσικές (;) Καταστροφές: Πλημμύρες & Δασικές Πυρκαγιές" μέσω της πλατφόρμας Webex.

Το σεμινάριο απευθύνεται σε 200 στελέχη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (εκπαιδευτικούς ΚΠΕ., Υπευθύνους Π.Ε. & Σχολ. Δρ/των, Σ.Ε.Ε. Αειφορίας) που έχουν ήδη δηλώσει συμμετοχή και θα λάβουν την πρόσκληση συμμετοχής του Webex με τον υπερσύνδεσμο, θα είναι ωστόσο ανοιχτό και για κάθε ενδιαφερόμενο (εκπαιδευτικούς, φοιτητές κ.ά.) μέσω Youtube χωρίς χορήγηση βεβαίωσης στον υπερσύνδεσμο: https://youtu.be/GjehM54kabI.

Το Πρόγραμμα του Σεμιναρίου:

18.00 - 18.05 Έναρξη - χαιρετισμοί
18.05 - 18.15Πλαίσιο και Στοχοθεσία του σεμιναρίου, Θεμιστοκλής Σμπαρούνης, Υπεύθυνος του ΚΠΕ Αργυρούπολης
18.15 - 18.45Εισήγηση: «Από ταΦυσικά Φαινόμενα στις Φυσικές Καταστροφές. Ορισμοί -Έννοιες - Εκπαίδευση», Δρ. Ευθύμης Λέκκας, Καθηγητής Δυναμικής Τεκτονικής Εφαρμοσμένης Γεωλογίας και Διαχείρισης Φυσικών Καταστροφών, Πρόεδρος Τμήματος Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος Ε.Κ.Π.Α., Πρόεδρος Ο.Α.Σ.Π.
18.45 - 19.15Εισήγηση: «Δασικές Πυρκαγιές & Κλιματική Αλλαγή», Δρ. Μαργαρίτα Αριανούτσου, Καθηγήτρια Οικολογίας - Οικολογίας Χερσαίων Οικοσυστημάτων, Τομέας Οικολογίας και Ταξινομικής, Τμήμα Βιολογίας Ε.Κ.Π.Α.
19.15 - 19.25Ερωτήσεις και για τις 2 εισηγήσεις
19.25 - 19.30Διάλειμμα
19.30 - 19.55 Εισήγηση: «Πλημμύρες & Ακραία Καιρικά Φαινόμενα», Δρ. Μιχάλης Διακάκης, Επιστημονικός Συνεργάτης Ε.Κ.Π.Α., Π.Μ.Σ. «Στρατηγικές Διαχείρισης Περιβάλλοντος, Καταστροφών & Κρίσεων»
19.55 - 20.15Εισήγηση: «Προτάσεις για μια νέα αντίληψη στην αντιπλημμυρική προστασία», Δημήτρης Θεοδοσόπουλος, Τοπογράφος Μηχανικός Ε.Μ.Π., μέλος Δ.Σ. του Συλλόγου «Ροή - Πολίτες υπέρ των Ρεμάτων»
20.15 - 20.25Ερωτήσεις και για τις 2 εισηγήσεις
20.25 - 20.35Συνεργασία για τη δημιουργία εκπαιδευτικού υλικού για τις Πλημμύρες,Αντώνης Ντάνης, Υπεύθυνος του ΚΠΕ Μουζακίου
20.35 - 20.55Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα του ΚΠΕ Αργυρούπολης: «Δασικές Πυρκαγιές: αίτια, αποτελέσματα, αποκατάσταση τοπίου» και άλλες εκπ/κές προτάσεις,  Αφροδίτη Κατσιγιάννη, Μαρία Δρακοπούλου, Μιχάλης Φωτιάδης, εκπαιδευτικοί της Παιδαγωγικής Ομάδας του ΚΠΕ Αργυρούπολης
20:55 - 21:10Συζήτηση με τους συμμετέχοντες του σεμιναρίου. Συμπεράσματα

Πρόσκληση - Πρόγραμμα του Σεμιναριου σε εκτυπώσιμη μορφή μπορείτε να κατεβάσετε κάνοντας κλικ εδώ.